Сторінка керівника гуртка

Лайкова Олександра

Михайлівна

Керівник гуртка "Вправні пальчики"

Відрізняючою особливістю будь-якої культури є творчий початок. Система формування самостійного творчого конструювання дає нову тактику навчання дітей конструюванню з паперу. Зараз в практику входить істинна назва техніки виготовлення фігурок шляхом виконання певних дій з папером – оригамі.

Слово «оригамі» японського походження і складається з двох слів: «орі» - складати і «камі» - папір.

Це спосіб створення і конструювання з паперового квадрата, круга, прямокутника різноманітних виробів, іграшок і аплікацій.

Оригамі – це ідеальний конструктор, що складається з однієї деталі – аркуша паперу, який дозволяє складати тисячі й тисячі різноманітних фігурок.

Нескладні прийоми складання і безмежна фантазія здатні створити зі шматочка паперу цілий світ. Крім фігурок тварин і пташок, у техніці оригамі можна скласти маски і квіти, човники і літаки, геометричні фігури, орнаменти найрізноманітніших форм і розмірів та багато іншого.

Складання з паперу – це не просто забава. Для того щоб скласти фігурку, потрібні певні навички роботи з папером. Застосування оригамі може бути несподіваним і дивовижним. Крім іграшок і прикрас для свят, нині оригамі активно використовують в педагогіці. Складання паперових фігурок розвиває просторову уяву і творчі здібності на ранніх етапах розвитку дитини – в дитячому садку.

Єдиний робочий матеріал в оригамі – це папір. Папір самий доступний матеріал для творчості. Дитина знайомиться з папером раніш, ніж з будь-яким іншим матеріалом

Можливості оригамі в виховному процесі.

Проблема розвитку художньої творчості дитини набуває в наш час особливого значення. Як сформувати творчу, інтелектуально розвинену особистість? Для успішного вирішення цієї проблеми велике значення має розвиток творчих здібностей, дитячої активності та самостійності.

Творчість, звичайно, зумовлює всі дії дитини, оригінальної у спілкуванні, іграх, малюнках, розповідях. На жаль, розвиток творчих здібностей у дітей часто стає випадковим і здебільшого залишається на низькому рівні. Проте не треба забувати, що всі діти наділені здібностями, а тому потрібно їх виявляти і максимально розвивати.

Зв’язок існує між розвитком інтелекту і творчості та оригамі. дослідники стверджують, що ці види мистецтва є сильним засобом для розвитку інтелектуальної, творчої і емоційно-вольової сфери дошкільників. Основним завданням технологічних ігор є оволодіння і закріплення дітьми різноманітних прийомів і способів складання та наклеювання. Під час таких ігор розвивається просторове уявлення, діти ознайомлюються з різноманітними геометричними формами, виявляють творчу активність. Важливим є спонукання дітей до вдосконалення своїх виробів, створення власних способів їх реконструкції. Розвиток інтелекту, як стверджують психологи, тісно повязаний з розвитком дрібної моторики рук. Світ оригамі об’єднує різноманітні галузі нашого життя: науку і культуру, технологію і мистецтво, відпочинок і ремесло, інтелект і натхнення, інженерне мислення та естетику. Але насамперед – це радість дії, що формує безмежну творчість, породжує красу, веде до істини, гармонії, мрії. Цей світ – це умови для всебічного розвитку творчості та інтелекту дитини.

Одним із важливих чинників у навчанні дітей дошкільного віку є розвиток дрібної моторики рук. І це цілком зрозуміло: дитина у майбутньому повинна правильно і чітко володіти вміннями і навичками написання літер і цифр, вміти обслуговувати себе, виконувати фізичну вправи. Особлива роль у цьому належить рухам пальців рук.

Цей вид мистецтва сприяє контрацепції уваги, розвиває конструктивне мислення, творчу уяву, художній смак. У будь-якій продуктивній діяльності існує два взаємоповязаних процеси: відтворення і творчість. Оригамі стимулює і розвиває пам’ять, оскільки дитина для того, щоб зробити фігурку, повинна запам’ятати послідовність її виготовлення, прийоми і способи складання.

Цей метод розвивального навчання ознайомлює дітей з основними геометричними поняттями, активізує розумові процеси, вдосконалює трудові вміння дитини, формує культуру праці.

Ці заняття допомагають розвинути творчість, оригінальність, неповторність особистості дитини, а це є одним з головних завдань виховання та навчання в дитячому садку.

Основні направлення оригамі.

- складання фігур;
- використання фігур в оформлені приміщень, подарунків, аплікацій;
- розвиток мовлення дитини, яке виражається в обіграванні готових фігурок по сюжетам відомих дитячих творів;
- розширення кругозору за рахунок повідомлень різноманітного характеру;
- інформація екологічного характеру: виготовлення фігурок тварин, рослин, комах;
 - відомості про геометричні поняття: діти вчаться діяти з паперовим аркушем, певної форми, отримують геометричні фігури при складанні.

Звязок з іншими видами діяльності.

- співставлення тематичного плану з календарними святами;
- врахування індивідуальних можливостей.

Завдання гуртка
- Розвиток дрібної моторики рук, привчати до точних рухів пальців під контролем свідомості.
Знайомити з основними геометричними поняттями.
Покращувати здібність слідувати усним інструкціям.
- Розвивати впевненість в своїх силах та здібностях.
Розвивати память.
Концентрувати свою увагу: складати та займатися ще чимсь іншим неможливо.
Розвивати творчі здібності.
Стимулювати створенню ігрових ситуацій.
Розвивати усне мовлення дитини, навчити вільному спілкуванню.
Формувати навики колективної діяльності.